Printer Friendly Version ИНИЦИЈАТИВА „ОТВОРЕНИ БАЛКАН“ @ 2 August 2021 11:25 AM

Председник Републике Србије Александар Вучић и председници Влада Републике Северне Македоније и Републике Албаније, Зоран Заев и Еди Рама, састали су се 28. и 29. jула у Скопљу, на дводневном самиту иницијативе за регионалну сарадњу, до сада познате под називом „мини-шенген“, за коју је договорено да се убудуће зове „Отворени Балкан“ (Open Balkans).

Реч је о иницијативи чији је циљ да у региону успостави четири слободе на којима се темељи ЕУ, односно њено унутрашње тржиште – слободу кретања роба, радника и капитала, те слободу пружања услуга.

Председник је најавио да од 1. јануара 2023. године неће бити граница за грађане три земље. 

На Економском форуму за регионалну сарадњу, одржаном 29. jула у Скопљу, председник Вучић је са премијерима Заевом и Рамом потписао  три документа:
1. Меморандум о разумевању и сарадњи на олакшању увоза, извоза и кретања робе на Западном Балкану;
2. Меморандум о разумевању и сарадњи у вези са слободним приступом тржишту рада на Западном Балкану;
3. Споразум о сарадњи у заштити од катастрофа на Западном Балкану.

Први меморандум ће повећати и унапредити економску сарадњу, поједноставити у највећој могућој мери процедуре у вези са увозом, извозом и кретањем робе.

Меморандум који се тиче слободног приступа тржишту рада на ЗБ има за циљ да поједностави процедуре код свих уговорних страна у погледу добијања радних дозвола за држављане сваке од три земље, као и у погледу коришћења добијених радних дозвола на територији било које од њих.

Споразум о сарадњи у заштити од катастрофа на ЗБ има за сврху да уговорне стране, у складу са својим расположивим капацитетима, помажу једна другој у случају катастрофа, и то када уговорна страна која то затражи није у стању да се избори са последицама катастрофе коришћењем сопствених ресурса.

Када је реч о отворености иницијативе „Отворени Балкан“ за приступање других партнера, потписници очекују да се, у најскорије време, иницијативи прикључе и Црна Гора и БиХ, којима је позив за придруживање од почетка упућен. Позив за прикључивање овом формату сарадње упућен је и представницима Привремених институција самоуправе у Приштини.

Председник Србије Алексаднар Вучић и нагласио да се у последње две године развило искрено међусобно поверење и да је баш зато важно да се грађанима три земље покаже да смо у стању да сами доносимо одлуке, да бринемо о себи, побољшавамо живот, да будемо на путу ка ЕУ, али да радимо са свима и да не чекамо да нас неко негде уводи, већ да сами мењамо своју судбину и да ће три земље за две године имати бар за један одсто већу стопу раста у односу на друге земље Западног Балкана. Објаснио је да ће постојати обједињени регистри из све три земље који ће олакшати приступ профилу радника, као и да ће пет сати бити скраћено путовање до Беча или Тиране када се укину границе између три земље. Он је поручио да се свима отвара безброј могућности. „И политичка питања се лакше решавају када спајате економије“, рекао је председник Србије.

Премијер Северне Македоније Зоран Заев рекао да је та земља путевима одлично повезана са градовима широм Србије због изградње аутопутева у Србији. Такође, нагласио је да Србија предводи када је реч о изградњи брзих пруга пошто већ гради пругу од Београда до Будимпеште и планира изградњу својим и европским средствима.

Премијер Албаније Еди Рама изјавио је да је ова иницијатива од стратешког значаја за Албанију, али и да је потребна региону, уколико жели да се привредно развија и иде напред, а не да остане „заточеник прошлости“, те да нерешена питања у региону неће бити лакше решена ако се негира потенцијал тог удруживања и ако се све државе не усмере ка позитивној визији у будућности.